BKT soovitab: ärge täitke rehve veega

Selline tava on ohutusrisk, sest viimase põlvkonna rehvid on juba iseenesest üliheade ja spetsiifiliste tööomadustega. Seetõttu on vana komme täita põllumajandusmasinate rehvid vedelikuga reaalsusest üha kaugemal.

Seregno (MB), 23. november 2022 – Põllumajandus on viimastel aastakümnetel hüppeliselt uuenenud, eriti pärast digitaliseerimise esilekerkimist. Kuid nagu paljudes kultuurides, antakse jätkuvalt edasi harjumusi, mis on tänapäeval iganenud.

Üks neist on komme täita põllumajandusmasinate rehvid vedelikuga, et lisada masinatele raskust.

Praegu oleme BKT abil seda harjumust kaotamas, sest see kuulub minevikku – eelkõige seetõttu, et minevikku kuulub teatud tüüpi rehv, mis on asendatud uuenduslikul tehnoloogial põhineva keerukama tootega.

Mis ajendab põllumehi rehve vedelikuga täitma?

Mõte on selles, et vee raskus annab rehvidele suurema veojõu ja parema haardumise ning aitab vältida libisemist.

Kuid rehvide veega täitmine võib vähendada oluliselt juhi ohutust.

Seda sellepärast, et traktorite ülevaatamise ja registreerimise ajal on need alati varustatud õhkrehvidega. Need on aluseks arvutustele, mis on seotud inertsjõududega sõidu ajal ja vibratsiooni ülekandumisega, eriti maanteel.

Kui rehvid on täidetud veega, eriti suure võimsusega traktorite puhul, mis sõidavad kiirusega isegi üle 50 või 60 km/h, jäävad kõik sõidudünaamika ohutusparameetrid (nt sõiduraja vahetus, ala- ja ülejuhitavus kurvides jne) ja vibratsiooni ülekandumine täielikult tähelepanuta, mis võib põhjustada suuri probleeme. Need negatiivsed mõjud sõidudünaamikale ja vibratsioonile võivad põhjustada tõsiseid probleeme nii masinatele kui ka juhtidele.

Teadusuuringute tulemusena ja tulenevalt tundlikkusest oma sihtturu suhtes ei soovita BKT, ülemaailmne liider maastikurehvide sektoris, rehvide täitmist vedelikuga, sest see vähendab ohutust ja seda pole lihtsalt enam vaja.

Tänu innovatsioonile on olemas uue põlvkonna rehvid, mis suudavad täielikult rahuldada põllumajandusettevõtjate vajadusi, ilma et need mõjutaks ohutust. Igaks olukorraks, maastikuks ja otstarbeks välja töötatud rehvid tagavad maksimaalse veojõu kõigis töötingimustes.

Viimase põlvkonna rehvide hulka kuuluvad näiteks VF-rehvid (ingl Very High Flexion – suure elastsusega), mis võimaldavad põllumajandusmasinatega vedada suuremaid koormusi väiksema rehvirõhu juures. VF-tehnoloogia eesmärk on tagada ka suurem veojõud ja vältida rehvi libisemist.

Nende toodete puhul on rehvide täitmine veega keelatud. Veega täidetud rehvid on palju jäigemad ja kõik nende omadused halvenevad. VF-rehvide spetsiifiline omadus – lai põhi – ei ole enam võimalik ja seega kaob nende toodete kasutamise peamine eelis.

Kui põllumajandusega on tegeletud üle 10 000 aasta, siis rehvide täitmine vedelikuga on palju uuem tava. Kuid on aeg, et viimane jääks ajalukku. Tänu sellistele ettevõtetele nagu BKT on põllumajanduse tulevik palju lihtsam, kui me ette kujutame.

Pildigalerii