Pihustusmasinad: ohutu ja mugav töö oleneb ka rehvidest

Õige rehvivalik aitab juhtidel optimeerida tööd kas põlluservas, viinamarjaistanduse tihedate ridade vahel või mägedes asuvates viljapuuaedades.

Seregno (Itaalia), 12. juuli 2022 – Pritsi õige kasutamine oleneb paljudest teguritest. Need on erilised seadmed, mille raskuskese on palju kõrgemal kui teistel põllumajandusseadmetel ning põllul töötamisele lisaks peavad need sõitma maanteel väga suure koormusega.

Sageli sõidavad nende masinatega töötavad juhid läbi kitsaste viinapuuridade, viljapuuaedade, oliivisalude ja erineva kõrgusega põllukultuuridega põldude, mis asuvad väga erinevatel pinnastel ja erineva kaldega pindadel. Mõelge kõrgel asuvale õunapuuaiale, kus peale kitsastes kohtades töötamise tuleb juhil silmitsi seista tõusude, laskumiste, transporditavast vedelikust tulenevate võnkumiste, ebatasase maastiku ning libeda või kuiva pinnasega.

Nendes keskkondades mõjutab sõiduohutus sõiduki üldist jõudlust. See oleneb paljudest teguritest, aga ka rehvi õigest valikust, olenevalt töö tüübist, ajalisest kestusest ja masina seadistusest.

BKT pakub tänu suurtele kogemustele ja pidevale kasutajatega suhtlemisele nõuandeid pritsi juhi mugavuse tagamiseks, aga ka erinevaid rehve, mis sobivad konkreetse töömahu ja -keskkonna jaoks.

Soovitused: rehvirõhk

Õige rehvirõhk on oluline, et vähendada sõidu ajal ebamugavustunnet. Reas kasvatatavate põllukultuuride korral on BKT esimene soovitus kasutada VF- ehk väga hea painduvusega rehve. Nende kandevõime sama rõhu juures on lausa 40% suurem kui sama standardmõõdu puhul. See annab pritsile piisava kandevõime ja minimeerib transpordi ajal vibratsiooni. Seejärel on oluline määrata rehvirõhk kogumassi järgi, mida rehvid peavad kandma.

Reas kasvatatavatele põllukultuuridele mõeldud rehvide väiksema suuruse tõttu soovitab BKT neid sagedamini kontrollida kui teisi põllumajandusrehve, mis on üldiselt laiemad.

Soovitused: vetrumine

Vetrumine on hüplemine, mis esineb eriti maanteetranspordi ajal.

See nähtus esineb reas kasvatatavatele põllukultuuridele mõeldud rehvide puhul harva, kuna nende külg ei ole väga kõrge ja põhjustab harva vetrumist, mis on tüüpiline tavaliste rehvide puhul.  

Kui seda peaks siiski esinema, on oluline teha täpne analüüs, et tuvastada selle mõju erinevad põhjused.

See võib juhtuda, kui rehvi kriitiline vibratsiooni sagedus häirib kiiruse tõttu selle sõiduki vibratsiooni sagedust, millele rehv on paigaldatud.

Selle analüüsimiseks on vaja tehnikut, kellel on vajalikud mõõteriistad, mis suudavad mõõta rehvi külgede paindumisest põhjustatud helilaineid. Viimase põlvkonna traktoritel, mis ületavad kiirust 30 km/h, kasutatakse esiteljel amortisaatoreid, mis suudavad summutada rehvide kriitilisi vibratsiooni sagedusi ja seega vetrumise kõrvaldada.

Väikestel kiirustel võib vetrumisefekt tekkida ka rehvide ebatäpse paigaldamise tõttu veljele või väikeste vormimoonutuste tõttu velje ühes või kahes elemendis.

Kui need kaks puudust esinevad samal ajal, tekitavad nad isegi minimaalsel kujul suurema probleemi, mis võib põhjustada vetrumist. Selle nähtuse lahendab rehvi ja velje sobitamine, et need puudused kompenseerida. Seetõttu on vaja võtta ühendust asjatundliku tehnikuga, kes saab häire käsitsi sekkumise teel kõrvaldada.

Soovitused: vahekaugused ja suurused

Pritsidele paigaldatud rehvide suurused ja tüübid on erinevad, olenedes laiusest ja kõrgusest, millega sõiduk peab erinevat tüüpi põllukultuuride korral toime tulema. Üldiselt on mööda kitsaid ridu pritsimisel vaja piisava laiusega rehve. Kui pritsimine ja umbrohutõrje toimub hoopis pikal avatud põllul, näiteks maisikultuuride puhul, arvestades, et ridade vahemaa on 75 cm, on vaja paigaldada rehvid, mille laius ei kahjusta ridu. Muudel juhtudel on kõige olulisem aga see, et pinnast ei tihendataks, mistõttu on soovitatav kasutada suuremaid rehve, mis võimaldavad head kandevõimet ja väiksemat rehvirõhku.

Igaühele oma

BKT kaubamärgi rehvivalik pritsidele on lai ja võimaldab suurt töövõimet. Peale kasutusmugavuse võimaldavad need tooted tagada sõiduki suure stabiilsuse, pinnase väiksema tihendamise ja veojõu, millega kaasneb aja, kütuse ja raha kokkuhoid.

Kõikide BKT toodete ühine omadus on vastupidavus.

BKT tippmudel on AGRIMAX SPARGO, reas kasvatatavatele põllukultuuridele mõeldud VF-tehnoloogiaga seeria, mis võimaldab sama rõhu juures suuremat koormust või sama koormuse juures väiksemat rõhku. See mitmekülgne toode on saadaval seitsmes suuruses ning see sobib ideaalselt nii põllul kui ka maanteel kasutamiseks tänu õnaruste suuremale hulgale, mis parandab ühtlast liikumist.

AGRIMAX RT 955 on reas kasvatatavatele põllukultuuridele mõeldud esmaklassiline radiaalrehv, mis on saadaval 23 erinevas suuruses ja mis sobib ideaalselt põllukultuuride töötlemiseks ja pritsimiseks. Suurepärane kandevõime, veojõud ja isepuhastumisvõime.

Sarnased omadused on ka mudelil AGRIMAX RT 945, mis on saadaval kaheksas erinevas suuruses ja mis on põllukultuuride kaitsmiseks kitsa turvisega. Isepuhastumisvõime teeb selle ideaalseks ka maanteel sõitmiseks.

Mudel AGRIMAX RT 855 on saadaval 47 suuruses ja seda saab samuti kasutada pritsimiseks ning kombineeritud maantee- ja põllutranspordiks. See on radiaalrehv, mis ühendab suure kandevõime pinnase väiksema tihendamisega.Pildigalerii