Põllumajandustehnika: radiaal - ja diagonaalrehvide võrdlus

Suurem vastupidavus, pikem kasutusperiood, suurem tootlikkus, kütusesääst: tänu oma struktuurile sobivad radiaalrehvid üldiselt põllumajandusmasinatele paremini. Aga iga kasutusolukord on erinev...

Seregno (Itaalia), 30. märts, 2022 – Kuidas valida põllumajandusmasinale õiget rehvi? Kas parem on valida radiaal- või diagonaalrehvid?

Universaalset vastust on raske anda. Õige rehvi valikul tuleb hoolikalt arvesse võtta paljusid tegureid. Olenevalt tööharjumustest, põllumaa profiilist, koormusest ja masina tüübist võib sobivaimaks osutuda eri tüüpi rehv.  Näiteks kultivaatorite ja mullaharimismasinate puhul tuleks suuremat tähelepanu pöörata veeretakistusele ja ümbermõõdule.

Vastab tõele, et konkreetse rehvi valikut mõjutab lugematu hulk tegureid, ent radiaallahenduste eelistamine diagonaalrehvidele võib siiski olla põhjendatud.

Radiaaltüüpi rehvid pakuvad tänu oma struktuurile väiksemat veeretakistust, tagades väiksema ja ühtlasema kulumise võrreldes diagonaalrehvidega. See väljendub ühtlasi ka väiksemas kütusekulus.

Radiaalrehvide eelis on ka nende suurem kokkupuutepind maapinnaga võrreldes diagonaalrehvidega. See võimaldab põllumasina raskust ühtlasemalt jaotada, samal ajal vähendades põllupinna tihendamist, tagades sellega põllukultuuride soodsamad kasvutingimused ja suurendades saagikust. 

Radiaalrehvidel on diagonaalrehvidega võrreldes sama või ka madalama rehvirõhu juures enamasti suurem koormustaluvus. Üldteada faktina on VF- ja IF-tehnoloogiaga radiaalrehvidel suurem koormustaluvus madalamal rõhul võrreldes standardrehvidega.

See pole nii diagonaalrehvide puhul, mis peavad kere vigastusohu vältimiseks töötama sageli maksimaalse rõhuga.

Õige rehvirõhu korral on radiaalrehvidega võimalik suurendada liikumiskiirust isegi üle 40 km/h, mis võimaldab kasutajatel optimeerida sõiduaegu ja kiirendada põllutööde kulgu.

BKT on põllumajandusmasinate kasutajate vajadustest ja nõuetest lähtudes välja töötanud mitmeid radiaalrehvilahendusi. Laiast tootevalikust võib esile tuua järgmised:

RIB 713, IF-tehnoloogiaga terasvööga rehv, mis suudab taluda madalama rehvirõhu korral suuremat koormust. RIB 713 tagab suurema rehvi puutepinna ja ühtlase kaalujaotuse, vähendades samal ajal pinnase tihendamist. Terasvööga konstruktsioon tagab erakordse torkekindluse ning seega suurema kaitse oksa- ja kõrretorgete eest.

Kiirusindeks D (65 km/h – 40 mph) lubab liikuda teedel suurema kiirusega.

SR 713 on VF-tehnoloogiaga All Steel-tüüpi radiaalrehv, mida iseloomustab tugev mitmekihiliste terasvöödega kere ja mitmesoonelise konstruktsiooniga turvis, et tagada väike veeretakistus ja ühtlane kulumine. Tänu suurele puutepinnale tagab see VF-rehv väiksema surve pinnasele. SR 713 paistab silma nii oma jõudluse kui ka töökindluse poolest, pakkudes suurepärast kiirust ka teedel liikumiseks.

AW 711 on mõeldud spetsiaalselt mullaharimis- ja külvitöödeks mõeldud suurtele põllutöömasinatele. Mõned mõõtmed on saadaval standardversioonis, ülejäänud on aga kas IF- või VF-tehnoloogiaga.

Tänu turvise erilisele kummisegule tagab AW 711 pika kasutusea olenemata sellest, kas rehvi kasutatakse pehmel või kõval aluspinnal. Väike veeretakistus maanteesõidul tagab märkimisväärse kütusesäästu.

Üldiselt on radiaaltüüpi rehvidel põllumajandusmasinate rakendusteks sobivamad omadused. Samas on ka diagonaalrehvidel omad eelised, näiteks kulumiskindlus ja võime absorbeerida külgsuunalisi lööke. Seetõttu oleneb valik iga kasutaja vajadustest, kuna iga rakendusviis on ainulaadne ja spetsiifiline.

Seetõttu pakub BKT ka arvukalt diagonaaltüüpi rehvimudeleid, mis sobivad kõige erinevamatele kasutusviisidele: alates muruhooldusest ning lõpetades söödatransportööride ja heinapressidega.

Mõned näited BKT diagonaaltüüpi põllumajandusmasinatele hästi sobivatest rehvidest, mis on saanud kasutajatelt positiivse hinnangu:

I-1, suure kiirusindeksiga rehv, mis on mõeldud spetsiaalselt transporttöödeks põllul ja teedel, optimeerib sõiduaegu. Spetsiaalne turvisemuster tagab pika kasutusea isegi ebasoodsates tingimustes ja kõrrepõllul.

RIB 774 on BKT rehvisari, mis on mõeldud põllumajandusmasinatele, eriti ruloon- ja heinapressidele. Sellesse sarja kuuluvad rehvid RIB 774 (A), RIB 774 (B) ja RIB 774 (C), mis pakuvad pikka kasutusaega ja suurt koormustaluvust.

Kõige lõpuks on lahendus AW 708 eriti silmapaistva vastupidavusega lõike-, rebend- ja torkevigastustele. Mõned suurused on saadaval ka ülitugeva kummiseguga versioonis „Special“ ja versioonis „Stubble resistant“, mis tagab erakordse vastupidavuse kõrrepõllul liikumiseks. 

Põllumajandusmasinate valik on tõesti suur ja BKT on mõelnud iga rakenduse peale, vastates konkreetselt kvaliteetse rehvitootega, mis tagab alati maksimaalse efektiivsuse.

Ühinege BKT pressiruumiga veebilehel: www.bkt-tires.com/ww/en/press-room

Pildigalerii