Kitsaste rataste süsteemid küntavate põllukultuuride jaoks

Traktori ehituses on üheks kõige olulisemaks elemendiks rattad, mille kaudu mootori võimsus muutub veojõuks. Neist sõltub, milline tuleb saak. Eriti tähtis on õigete rataste kasutamine küntavate põllukultuuride puhul.

Paljude müügiolevate süsteemide seas on STARCO GS velgede ja tõmmitsatega kitsaste rataste süsteem kõige vastupidavam ja töökindlam.

STARCO GS velgede (Šveits) ja BKT rehvide (India) kasutamine annab neile kitsastele ratastele kõrge kvaliteedi koos meeldiva hinnaga.

Traktoritel kasutatakse kitsaid rattaid järgmiste küntavate põllukultuuride kasvatamisel:

STARCO GS

- suhkrupeet (vagude vahe 45, 50, 56 cm),

STARCO GS

- mais ja päevalilled (vagude vahe 45, 60, 70 ja 75 cm),

kartul

- kartul (vagude vahe 70, 75, 90 cm).

Kui traktor töötab ainult sisemistel kitsastel ratastel, jätavad need sügavaid jälgi ja suruvad pinnase taimejuurte ümber tugevasti kokku. See vähendab põllukultuuride saagikust. Kitsaste topeltratastega saab vagude vahel töötava traktori kaalu jaotada mitte ainult nelja, vaid kuue või kaheksa ratta vahel, mis vastavalt suurendab rataste kokkupuutepinda pinnasega ja vähendab pinnasele avaldatavat survet.

Selle tulemusena väheneb tunduvalt mõju taimejuurtele, saagikus ei lange ja hoiate ka kütust kokku. Lisaks tuleb arvestada, et ainult neljal sisemisel rattal töötades oleks traktor ebastabiilsem ja võiks järskudel manööverdustel ümber minna.

STARCO GS

Topeltrataste kasutamise peamised eelised:

  • parem maastikuläbivus ja stabiilsus;
  • parem tootlikkus tänu rataste paigalpöörlemise vähenemisele;
  • väliste rataste kiire paigaldamine ja eemaldamine. Kõigi nelja ratta paigaldamisega võib hakkama saada 15-20 minutiga, eemaldamiseks aga kulub kõigest 5 minutit.
  • välise ratta kindel kinnitus kolme kuni kuue MD-plus tõmmitsaga (sõltuvalt ratta suurusest ja traktori võimsusest);
  • klambrite (tõmmitsate) lühike käik, mis ei võimalda neil kuigi palju nihkuda ka siis, kui kinnitus lahti tuleb, mistõttu jääb ära veljekahjustuste ja välise ratta iseenesliku eraldumise võimalus.

Kitsad topeltrattad säilitavad taimejuurte ümber pinnase kohevuse, nii et taimed kasvavad takistusteta ja annavad hea saagi.